הקציצה שהתכווצה / הומבורגר משנים את חוקי הפיזיקה

בימים שבהם אנו חווים את השילוב של "אין לנו כוח לבשל" ו"אין לנו מספיק מצרכים במזווה" אנחנו אוהבים להתפנק ולהזמין משהו מבחוץ. עם הזמן גילינו מה טוב יותר ומה פחות ואנחנו יודעים למה לצפות. אין ספק שהמבורגר במשלוח הביתה פחות טעים כמו המבורגר במסעדה. טלטלות הדרך לא עושות עימו (ועם הצ'יפס) חסד והדקות היקרות שהוא מבלה על הכביש מפחיתות מטעמו וטריותו. אבל מדי פעם נחמד לראות בערב סרט מול צלחת המבורגר וצ'יפס בלי להסריח את המטבח בריחות של טיגון.

הפעם הלכנו על שירות המשלוחים של הומבורגר. הזמנו שני המבורגרים במשקל 220 גרם וצ'יפס אחד לשנינו. חיכינו בסבלנות כשהרעב גובר מדקה לדקה ואז סוף סוף הגיע השליח המיוחל (מה ששימח מאוד את הכלבלבה).

כשפתחנו את האריזות משהו נראה לנו מוזר. אנחנו הרי הזמנו המבורגרים של 220 גרם – וזו לא הפעם הראשונה שאנחנו פוגשים המבורגר כזה, אנחנו בהחלט יודעים איך הוא צריך להראות – ובצלחת חיכה לנו המבורגר שלעין בלתי מזוינת נראה, איך נאמר את זה? קטן.

החלטנו לא לסמוך על חושי האדם הלוקים בחסר שלנו ושקלנו את הקציצות במשקל דיגיטלי. כמו שאפשר לראות בתמונה, ההמבורגר שאותו שלחנו לנו הומבורגר תחת הכותרת "220 גרם" שוקל למעשה כ-133 גרם.

הומבורגר

הרמנו טלפון להומבורגר לשאול לפשר העניין. חשבנו שאולי הם התבלבלו ושלחו לנו המבורגרים קטנים. לטלפון ענה יוסי, מנהל המשמרת, שהסביר לנו שככה זה ו"שיש בלאי והקציצה מתכווצת בזמן הצלייה".

כאמור, עשינו דבר או שניים במטבח (וגם המבורגרים) אז אנחנו יודעים איך קציצת המבורגר נראית לפני ואחרי הצלייה. אנחנו לא זקוקים למנהל המשמרת שיסביר לנו שהקציצה מאבדת נפח כשהיא מגירה נוזלים בזמן הצלייה. אבל גם כשלוקחים את זה בחשבון, זה מאוד לא הגיוני שקציצה שלפני הצלייה היתה 220 גרם איבדה 39.5% ממשקלה והצטמקה ל-133 גרם. למעשה, המקרה היחיד שבו זה הגיוני הוא כאשר הבשר מפוצץ מראש במים כדי להעלות את משקלו – ואם זה מה שעושים בהומבורגר זה מעיד הרבה על טיב המקום.

ניסינו להסביר את זה לאותו יוסי אך כנראה שהמספרים לא הרשימו אותו. משום מה, לא נראה לו שאנשים שמזמינים המבורגר של 220 גרם גם מצפים לקבל המבורגר של 220 גרם. כשביקשנו לשוחח עם המנהל שלו הוא אמר שהוא לא נמצא במקום. כשביקשנו לקבל מספר טלפון או מייל הוא שלח אותנו לאתר הרשת (שלא מכיל כתובת מייל ליצירת קשר) ופטר את עידית ב- "מותק אני לא מחלק את המספר טלפון שלו לכל מי שמבקש". לפחות היה מספיק אדיב כדי לקחת מאתנו מספר טלפון.

למחרת התקשר אלינו סטיב, כנראה מנהל המקום, והתנצל ארוכות על הסגנון שבו דיבר אותו יוסי. הוא גם הסכים לזכות לפצות אותנו על ההזמנה בארוחה חינם. זה יפה שהוא הסכים לפצות אותנו על התחושה הלא נעימה אך עדיין מרגיז שהוא לא הסכים עם הטענה הבסיסית שלנו, שקיבלנו פחות ממה ששילמנו עליו. בשיחה איתו הוא פתח בהסברים מפותלים על כך ששוקלים את הבשר עם העצם (ונשאלת השאלה אם הוא מבין שהמבורגר עשוי מבשר טחון, שאין בו עצם) ושהוא בעצם מפסיד על כל הזמנה בגלל התכווצות הקציצה או משהו מופרך בסגנון. זה מרגיז כי נראה שאף אחד במסעדה לא מבין את העקרון הבסיסי שהוא צריך לתת לנו, הלקוחות המשלמים, את מה שהזמנו. וזה היה המבורגר 220 גרם.

אתמול בערב הזמנו את ארוחת הפיצוי (המשלוח עלינו). ה-220 גרם שהזמנו הגיעו הפעם בצורת המבורגרים במשקל 140 גרם, שיפור אך לא משמעותי. אכלנו בהנאה מההמבורגרים (גם הכלבלבה) בידיעה שזאת הפעם האחרונה שנאכל בהומבורגר. בלילה ערן לא הרגיש טוב ובבוקר הכלבלבה הקיאה על המיטה. סגירת חשבון עם לקוחות מעצבנים? מי יודע…

הומבורגר

רגע! ואיך היה ההמבורגר, אתם שואלים? לא רע. קטן, אבל לא רע עם צ'יפס שמגיע פריך בצורה מפתיעה. בפעם הבאה נזמין ממקום אחר. או שנכין לבד.

38 תגובות

 1. הם דוחים. אנחנו גרים ממש לידם וגם אנחנו לא הבנו את פשר הקציצה הקטנה הזאת והמאוד יקרה. הם בהחלט לא זולים.
  מבחינת המבורגרים המליצו לי על משלחוים מוולפנייטס. אם יהיה שווה אוסיף תגובה.
  בכל מקרה, הכנתי בדיוק בשישי האחרון המבורגר ממתכון יום העצמאות שלכם וזה היה מוצלח ביותר. אפילו הצ'יפסים נזללו עד תום 🙂 תודה!
  אורלי

 2. יעל שלום,

  אני אשמל לקבל את המתכון של ההמבורגר כי אני תמיד מתאכזבת מההמבורגר של take away, וממש הייתי רוצה מתכון להמבורגר טוב!

 3. Eran, I have a great recipe for "spoon burgers" that are easy to make, taste wonderful, and don't involve putting your hands in meat (they are called spoon burgers because you make them with a spoon the whole way through) or getting the whole house smelly. I love them and make them all the time.. they are addictive. Its a recipe from my husband's grandmother. If you are interested, let me know and I will email it to you to try out.

  –Yael

 4. פעם ראשונה שאני מגיבה פה, אך קוראת אתכם באדיקות.

  כל הכבוד על הפרסום! לא רק שכתבתם יפה, גם הצגתם עובדות בשטח!

  אם לא אכפת לכם, קישרתי אתכם בפייסבוק שלי, כדי שגם אחרים יידעו לא להתקרב למקום שבו מרמים את הלקוחות שלהם.

 5. לפני כמה ימים הכנתי המבורגר בבית, לא משהו מיוחד -בשר בקר מהסופר.
  קניתי 300 גרם לשני אנשים, לתומי חשבתי שזה קטן מידיי אבל נסתדר. בדיעבד ב150 גרם לאדם היה מנה מכובדת מאוד.

  המסקנה היא שעובדים עלינו בעיניים, המקרה שלכם קיצוני (כולם יודעים שהמבורגר מתכווץ, אבל להגיד שזה הגיע מ220 גרם זה ממש עבודה בעיניים) אבל בכל מקום הבשר הוא יותר קטן ממה שמקבלים אם מכינים את הכמות הרשומה בבית

  המסקנה – קל להכין המבורגר, לא שווה להזמין

 6. ואני אומר-למי אכפת ? גם ככה אתם לא רוצים לדעת ממה הבשר הטחון הזה מורכב.
  (רמז: לא מדובר בprime rib….)

 7. איזו חוצפה!
  אני שונאת שמזלזלים באינטיליגנציה של הסועדים.

 8. א. במסעדה הזאת חוצפנים בכך שהם מציגים דבר אחד והלקוח מקבל דבר אחר
  ב. במסעדה הזאת חוצפנים שהם מתווכחים. לא עדיף במצב כזה לומר "נכון, טעינו" ולהרוויח את הלקוח?

  אחלה פוסט ואחלה תמונות !

 9. חייב לגונן עליהם.
  אני מזמין מהם אחת לשבוע ואני חייב להגיד כמה דברים מההתנסות האישית שלי.
  1. המשלוח מהיר בטירוף, תמיד אומרים עד חמישים דקות מגיעים תוך שלושים.
  2. הצ'יפס וההמבורגר מגיעים חמים (אמרתי מהיר, לא?)
  3. ההמבורגר, באמת אבל, אחד הטעימים שאכלתי בתל אביב. ובחיי שטחנתי כל מקום פה שרק מקפיץ קציצה. הולך ראש בראש עם וולפגנג\וולפנייטס (בטח ובטח שיותר טוב ממוזס, אגאדיר, או אותו מקום בעמק רפאים ירושלים שהוזכר פה, ואללי שאני לא אגיד את שמו מרוב המבוכה.. זוועה פשוט..) אבל כן כן, זה עניין של טעם. אבל הבשר איכותי מאוד וזה מורגש.
  4. לא קרה לי עניין הקציצה שהתכווצה איתם. באמת. נשבע. כבוד על המשקל הדיגיטלי אגב.

  לסיכום, לא הייתי רץ להחרים. עוד צ'אנס לטראנס. הפנה לחי שנייה וכאלה.

  נירון

 10. אני תמיד בעד מרד צרכנים (למרות שלא אוכלת בשר), וזה כיף שהתחלתם לכלול יותר דברים שאינם מתכונים (מסביב לאוכל זה מעניין לא פחות מהאוכל עצמו).
  נראה לי בכל מקרה יותר טעים, יותר בריא, יותר כיף ויותר זול להכין לבד. עזבו אתכם ממשלוחים…

 11. בשר זה רצח? (כן)

 12. דווקא אכלתי במקום פעם אחת והיה סביר, לא מעבר.
  ד"א הסטיב שדיברתם איתו זה סטיב מהסדרת ריאלטי של יגאל שילון "עולמו של סטיב" או משהו כזה שהייתה משודרת בערוץ 2, הוא הבעלים של המקום.

 13. אני המומה שמישהו זוכר את התוכנית הנשכחת הזו ואת האיש שכיכב בה. לתומי חשבתי שיש מגבלת 15 דקות מגמר התוכנית עד שכוכב ריאליטי נמחק לגמרי מהתודעה הציבורית (ובדרך כלל, זה קורה עוד קודם).

  בכל אופן, שום קציצה מבשר טוב או אפילו סביר לא מאבדת כל כך הרבה משקל בצלייה, אלא אם הופכים אותה לפחם. זה מביש שאנשי המקום בכלל ניסו לתרץ את זה – הם היו צריכים פשוט להתנצל ולהציע פיצוי.

 14. יאללה חרם! עליהם ועל כל שאר המקומות שמוכרים בשר!
  (ג'ים מנסה שיטה חדשה לגרום לאנשים להפסיק לצרוך בשר)

  ברצינות עכשיו, זה יותר ממעליב, גם היחס וגם הקציצה. זה אשכרה נשמע כמו בדיחה גרועה של הטבח ומה שעוד יותר חמור, של בעל המקום.

 15. אליה עמיהוד

  אגב, כירושלמית אני חייבת לציין שיש לנו כאן כמה מקומות שלא אזכיר את שמם (אולי כי אסור לעשות פרסום וכאילה..) אבל בוא נאמר רק שהם במושבה גרמנית בעמק-רפאים ששם אתה מזמין המבורגר 220 ואתה מקבל "וואחד" המבורגר שאתה לא יודע מהיכן להתחיל ומהיכן לסיים. פשוט המבורגר 220 כמו שהמבורגר 220 צריך להיות.. אני פשוט נדהמת לרעה מהתמונה המזוויעה של הקציצה המיותמת הזאת שצילמת.. עם פיצוי או בלי פיצוי.. בוא נגיד שבסך הכל הכללי : מה שקיבלת פלוס הפיצוי יצא לך קציצה של 220 פלוס קצת..

 16. אליה עמיהוד

  הומבורגר, חוצפנים!! יש גבול לכמה שהמבורגר יכול להתכווץ!! זה מוגזם שבשר מתכווץ מ משקל התחלתי של 220 ל 130- 140. זאת פשוט בדיחה.
  או שמלכתחילה הבשר לא שקל 220, או שהוא היה מפוצץ במים שניגרו ממנו תוך כדי צלייה -שזה סוג אחר של רמאות מגעילה.. -טוב, בעצם זאת אותה גברת רק קצת בשינוי אדרת..

 17. הזמנתם מרעננה או תל אביב?
  אני אכלתי שם לא מעט פעמים ותמיד ההמבורגר סבבה בגודל וגם טעים
  (הוא גם אף פעם לא נראה כ"כ מסכן כמו בתמונות האלה)

 18. האמת היא שבימינו למסעדנים לא משתלם להתקמצן או להתחצף ללקוחות , הבאז השלילי שנוצר סביב מקרים כאלה עלול למוטט עסקים שלא יודעים לתת תמורה ללקוחות שלהם , במיוחד לאור הימים הלא קלים במשק בכלל , ותחום הצריכה והמזון בפרט , בעלי עסקים – יפה שעה אחת קודם … שילמנו , אנחנו די רעבים , תעשו טובה , אל תעשו צחוק .

 19. ממש מעניין לדעת! תודה רבה

 20. קודם כל, רציתי להגיד שאני קורא נלהב ואפילו מתנסה במתכון אחד לארבעה מפורסמים (סטטיסטיקה לא מובהקת בעליל)
  אני מסכים עם כל מה שאמר מורפלקסיס, ואפילו חייב (טוב, לא ממש חייב) להוסיף שהקציצה לא נראית טוב!
  ההזמנה האחרונה שלי הייתה מ-Wolfnights והיה ממש מוצלח. את הקציצה לא שקלתי – אולי כי לא היה נראה לי שהיא קטנה מדי ואולי כי אין לי משקל דיגיטלי (אני נוטה לאופציה א), אבל באמת מומלץ מבחינתי. גם שורד את המשלוח בדרך מעוררת כבוד.

  תודה לכם

 21. פשוט לא ייאמן…
  איבדו הרבה לקוחות, אני מקווה, תודות לפוסט שלך.

  תודה לע המידע…

 22. תודה על המידע. עשית שירות חשוב לציבור חובבי ההמבורגרים 🙂

 23. קודם כל – אתם עושים שרות חובה בזה שאתם מפרסמים את האירוע הזה, בחיי, בדיוק בשביל זה נועדו בלוגים!
  דבר שני, לקבל קציצה אומללה שכזו (בצילומים היא ממש נראית בדיכאון!) כשהתפריט מבטיח בשר במשקל 220 גרם זה גובל בהעלבת לקוח ואומר שהבשר בבסיסו הוא באיכות ירודה ומשופע במים (אגב, על פי חוק מותר להזריק נוזלים לבשר בשיעור של עד 10% – על פניו, בנתח הבשר שקיבלתם זה נראה כאילו האחוז היה גבוה יותר) וגם תסמיני הבחילה מההמבורגר השני לא מעידים טובות בכלל על טיב הבשר.

  בכל מקרה תודה על האזהרה המוקדמת, גם אני במסעותי למרכז אתרחק לטווח בריאותי סביר מהמקום 🙂

 24. סתם שירות מעפן.
  גם של יוסי, גם של סטיב (האם ידעתם שאתם מדברים עם סמי-סלב, כוכב התכנית האלמותית והמופרכת של יגאל שילון "המופע של סטיב"?) במיוחד בהתחשב בעובדה שהוא גם פיצה אותכם וגם לא ידע לשמר אותכם כלקוחות – כלומר הפסיד פעמיים. השאלה היחידה שמעניינת אותי היא מה הפחת האמיתי על המבורגר טוב? כלומר, אם מטגנים המבורגר 220 גר' (נדמה לי שהתערובת הנכונה כוללת בין 15% ל-20% שומן) כמה הוא שוקל כשהוא מוכן?
  אם היה לי משקל בבית הייתי מנסה בעצמי. לכם יש?…:)

 25. טל – בעקרון אתה צודק והבשר מאבד ממשקלו בזמן הצלייה, בעיקר כי מופרשים נוזלים. אבל, כמו שציינו בפוסט עצמו, מדובר בהפרש גדול מאוד. 80-90 גרם שהם כארבעים אחוזים ממשקל הקציצה? זה נראה לנו מוגזם.

  לא עשינו השוואה דומה עם קציצות ממקומות אחרים, כי בדרך כלל ההמבורגר נראה לנו בגודל המתאים.

 26. אבל נדמה לי שזה באמת ככה. אמנם מ-220 עד ל-130 זה די הרבה, אבל אני די בטוח שהבשר מאבד חלק ניכר מהמשקל שלו בזמן ההכנה ושהמשקל מתייחס למצב הבשר לפני הגריל.

  האם ניסתם לערוך השוואה דומה לקציצות ממקומות נוספים? זה יכול להיות מחקר השוואתי מעניין.

  לא יצא לי לאכול בהומבורגר, אבל חברה שלי סיפרה לי שממש אכלה שם והרבה זמן אני כבר מתכנן עליהם.

 27. חשוב ביותר, מה שגם נורא בלקבל משלוח לא לטעמכם (אחרי הציפיה הגוברת) זה שאי אפשר להגיד למלצר שהמנה לא לטעמכם ושיחליפו…

 28. אכן סטיב מהמופע של סטיב 🙂

 29. יופי של פוסט! עוזר מאוד לחובבי המבורגר שכמותי, שצריכים לדעת מאיזה מקומות להיזהר.
  וכשהפוסט הזה יגיע למקומות גבוהים בגוגל – יש מצב שבהומבורגר יציעו לכם יותר מעוד ארוחה כדי להסירו (סומך עליכם שלא תעשו כך).
  אגב, יש מצב שאותו "סטיב" הוא זה מ"המופע של סטיב"? אם זכרוני לא מטעה אותי – בפעם האחרונה ששמעו עליו הוא פתח איזה עסק פאסט-פוד, שאני כמעט בטוח שהיה המבורגריה.

 30. קראתי. הפנמתי. תודה.

 31. פוסט חשוב ביותר.
  מבחינתי הומבורגר הפסידו לקוח, ואני מקווה שכך ינהגו שאר קוראי הבלוג.
  חשוב שידעו שמי ששם פס על הלקוחות שלו, משלם.

 32. תודה על האינפורמציה הזאת. הומבורגר – אאוט!

 33. האמת שרק בגלל הפרסומת המזעזעת שלהם ברדיו ת"א נמנעתי עד כה מלאכול שם/להזמין מהם.
  כנראה זה קו שלם שהולך עם המקום.

 34. 1. טוב לדעת ותודה שכתבתם על זה. לא שידעתי על קיומה של המסעדה, אבל בסדר.
  2. פיצוי ממסעדה עלובה או לא טעימה לא שווה את המאמץ. זה שווה רק כאשר זו אכזבה חד פעמית ממקום שהוא בדרך כלל טוב.
  3. בהצלחה עם ההמבורגרים הבאים!

 35. או שתכינו לבד
  הרבה יותר עדיף
  זה לוקח דקה ואתם יודעים בדיוק מה שאתם מקבלים
  what you see is what you get

 36. אני לא יכולה לסבול את הזלזול הזה באינטליגנציה של לקוחות! אנשים מזמינים משהו אחד, ומקבלים אותו, רק בכמעט חצי מהמשקל שאותו הזמינו… לא יאמן שהם עוד ניסו להוציא אתכם לא בסדר עם העניין הזה. הזוי ועצוב השיטת מצליח הזאת… אם אי פעם חשבתי להזמין מהומבורגר (או לשבת שם, לצורך העניין), אחרי הפוסט הזה זה בהחלט לא הולך לקרות.

  נטלי

 37. […] הקציצה שהתכווצה / הומבורגר משנים את חוקי הפיזיקה | אוכל … zetaim.com/archives/2009/homeburger – view page – cached בימים שבהם אנו חווים את השילוב של "אין לנו כוח לבשל" ו"אין לנו מספיק מצרכים במזווה" אנחנו אוהבים להתפנק ולהזמין… Read moreבימים שבהם אנו חווים את השילוב של "אין לנו כוח לבשל" ו"אין לנו מספיק מצרכים במזווה" אנחנו אוהבים להתפנק ולהזמין משהו מבחוץ. עם הזמן גילינו מה טוב יותר ומה פחות ואנחנו יודעים למה לצפות. אין ספק שהמבורגר במשלוח הביתה פחות טעים כמו המבורגר במסעדה. טלטלות הדרך לא עושות עימו (ועם הצ'יפס) חסד והדקות היקרות שהוא מבלה על הכביש מפחיתות מטעמו וטריותו. אבל מדי פעם נחמד לראות בערב סרט מול צלחת המבורגר וצ'יפס בלי להסריח את המטבח בריחות של טיגון. Read less […]

השאר תגובה